Compression Spring Music Wire, PK5, C01880100250M
  • Mfr # C01880100250M
  • Zoro # G501842014
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01880100250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.08 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.23 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
1/4 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.17 in
Outside Diameter
0.19 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.9 lb/in
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.32 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.169 in