Compression Spring Music Wire, PK5, C01880130375M
  • Mfr # C01880130375M
  • Zoro # G301842962
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01880130375M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.16 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.57 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
5/32 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
3/8 in
Inside Diameter
0.16 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.1 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.67 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.218 in