Compression Spring Music Wire, PK5, C01880130438M
  • Mfr # C01880130438M
  • Zoro # G301842924
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880130438M
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.18 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.57 lb
Free Length
7/16 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.6 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.67 lb
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.67 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.258 in