Compression Spring Music Wire, PK5, C01880141500S
  • Mfr # C01880141500S
  • Zoro # G801843445
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880141500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.51 in
For Rod Size
4/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.32 lb
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.16 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.995 in