Compression Spring Music Wire, PK5, C01880140438S
  • Mfr # C01880140438S
  • Zoro # G101843350
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880140438S
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.34 lb
For Rod Size
4/25 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
7/16 in
Inside Diameter
0.16 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.41 lb
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.41 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.269 in