Compression Spring Music Wire, PK5, C01880200875S
  • Mfr # C01880200875S
  • Zoro # G401844651
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880200875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.48 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.87 lb
For Rod Size
Free Length
7/8 in
Inside Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
1.67 lb
Finish
Plain
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.39 in