Compression Spring Music Wire, PK5, C01880201380S
  • Mfr # C01880201380S
  • Zoro # G401844583
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880201380S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.71 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.72 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1 3/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.5 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Load (Lbs.)
1.67 lb
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.669 in