Compression Spring Music Wire, PK5, C01880201125M
  • Mfr # C01880201125M
  • Zoro # G601842754
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880201125M
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.56 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.22 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1 1/8 in
Inside Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4 lb/in
Deflection @ Load
0.568 in