Compression Spring Music Wire, PK5, C01880201125S
  • Mfr # C01880201125S
  • Zoro # G301844539
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880201125S
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.62 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.85 lb
Free Length
1 1/8 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.15 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.3 lb/in
Item
Compression Spring
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
1.67 lb
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.508 in