Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100625M
  • Mfr # C02180100625M
  • Zoro # G401843432
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180100625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.15 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.14 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
Free Length
5/8 in
Inside Diameter
0.2 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.4 lb/in
Deflection @ Load
0.475 in