Compression Spring Music Wire, PK5, C02180101000M
  • Mfr # C02180101000M
  • Zoro # G601843515
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180101000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.14 lb
For Rod Size
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.2 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.3 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.774 in