Compression Spring Music Wire, PK5, C02180120375S
  • Mfr # C02180120375S
  • Zoro # G201844752
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180120375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.15 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.28 lb
Inside Diameter
0.2 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Free Length
3/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.5 lb/in
Deflection @ Load
0.226 in