Compression Spring Music Wire, PK5, C02190200410S
  • Mfr # C02190200410S
  • Zoro # G401844989
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02190200410S
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.66 lb
Compatible Rod Size
3/16 in
Inside Diameter
0.18 in
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
8.1 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.179 in