Compression Spring Music Wire, PK5, C02190200560S
  • Mfr # C02190200560S
  • Zoro # G101844890
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02190200560S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.98 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.18 in
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.5 lb/in
Deflection @ Load
0.307 in