Compression Spring Music Wire, PK5, C02190250750M
  • Mfr # C02190250750M
  • Zoro # G101844333
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02190250750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.35 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.38 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.17 in
Outside Diameter
0.22 in
Free Length
3/4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
9 lb/in
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.402 in