Compression Spring Music Wire, PK5, C02190251000M
  • Mfr # C02190251000M
  • Zoro # G701844405
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02190251000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.025 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.53 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.85 lb
Outside Diameter
0.22 in
Inside Diameter
0.17 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.7 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
3.62 lb
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
3.62 lb
Deflection @ Load
0.47 in