Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160313M
  • Mfr # C03120160313M
  • Zoro # G901845080
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03120160313M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.11 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.35 lb
For Rod Size
7/25 in
Compatible Rod Size
9/32 in
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
5/16 in
Outside Diameter
0.31 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.2 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
0.46 lb
Deflection @ Load
0.206 in