Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160313S
  • Mfr # C03120160313S
  • Zoro # G401841889
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120160313S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.11 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.29 lb
Inside Diameter
0.28 in
Free Length
5/16 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.8 lb/in
Item
Compression Spring
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Plain
Load (Lbs.)
0.38 lb
Deflection @ Load
0.206 in