Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160375S
  • Mfr # C03120160375S
  • Zoro # G401841841
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120160375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.12 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.28 lb
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
3/8 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.5 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.38 lb
Deflection @ Load
0.253 in