Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160438S
  • Mfr # C03120160438S
  • Zoro # G001842163
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120160438S
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.14 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.28 lb
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
7/16 in
Inside Diameter
0.28 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.3 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.301 in