Compression Spring Music Wire, PK5, C03120161250S
  • Mfr # C03120161250S
  • Zoro # G101842001
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120161250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.33 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.27 lb
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.28 in
Outside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
9/32 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.39 lb
Deflection @ Load
0.925 in