Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160563M
  • Mfr # C03120160563M
  • Zoro # G201845056
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120160563M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.33 lb
Inside Diameter
0.28 in
Free Length
9/16 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.2 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
0.46 lb
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.397 in