Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160625M
  • Mfr # C03120160625M
  • Zoro # G301845116
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120160625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.18 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.33 lb
Free Length
5/8 in
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1 lb/in
Load (Lbs.)
0.46 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.444 in