Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160688M
  • Mfr # C03120160688M
  • Zoro # G401845085
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120160688M
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.2 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.32 lb
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.9 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.46 lb
End Type
Squared and Not Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.492 in