Spec Compression Spring Music Wire, PK5, C03120200750M C03120200750M
Compression Spring Music Wire, PK5, C03120200750M (Discontinued)
  • Mfr # C03120200750M
  • Zoro # G201845483
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120200750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.27 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.56 lb
For Rod Size
Free Length
3/4 in
Inside Diameter
0.27 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.31 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
0.72 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.482 in