Compression Spring Music Wire, PK5, C03120230563M
  • Mfr # C03120230563M
  • Zoro # G701845433
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120230563M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.88 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
Free Length
9/16 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.26 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.1 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.05 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.335 in