Compression Spring Music Wire, PK5, C03120232500M
  • Mfr # C03120232500M
  • Zoro # G801845401
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120232500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.91 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.83 lb
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
2 1/2 in
Inside Diameter
0.26 in
Spring Rate
0.7 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
1.05 lb
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
1.05 lb
Wire Type
Round
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.592 in