Compression Spring Music Wire, PK5, C03120231000M
  • Mfr # C03120231000M
  • Zoro # G501845244
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120231000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.38 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.85 lb
Inside Diameter
0.26 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.7 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
1.04 lb
Deflection @ Load
0.618 in