Compression Spring Music Wire, PK5, C03120470938S
  • Mfr # C03120470938S
  • Zoro # G301842740
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120470938S
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.64 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.08 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30 lb/in
Load (Lbs.)
8.99 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.3 in