Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471250S
  • Mfr # C03120471250S
  • Zoro # G701842821
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120471250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.8 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.7 lb
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 1/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
23.5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.449 in