Compression Spring Music Wire, PK5, C03750320500S
  • Mfr # C03750320500S
  • Zoro # G401843586
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750320500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.21 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.45 lb
Inside Diameter
0.32 in
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
9.8 lb/in
Load (Lbs.)
2.81 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
2.81 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.287 in