Compression Spring Music Wire, PK5, C03750321375S
  • Mfr # C03750321375S
  • Zoro # G401843319
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750321375S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.52 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.24 lb
For Rod Size
Free Length
1 3/8 in
Inside Diameter
0.32 in
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
3.3 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.855 in