Compression Spring Music Wire, PK5, C03750320625S
  • Mfr # C03750320625S
  • Zoro # G201843526
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750320625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.26 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.38 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.32 in
Free Length
5/8 in
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
7.6 lb/in
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
2.78 lb
Deflection @ Load
0.366 in