Compression Spring Music Wire, PK5, C03750320750S
  • Mfr # C03750320750S
  • Zoro # G001843597
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03750320750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.3 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.33 lb
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.32 in
Outside Diameter
0.38 in
Spring Rate
6.2 lb/in
Deflection @ Load
0.447 in