Compression Spring Music Wire, PK5, C03750320688S
  • Mfr # C03750320688S
  • Zoro # G401843616
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03750320688S
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.35 lb
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.38 in
Free Length
Inside Diameter
0.32 in
Spring Rate
6.8 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
2.78 lb
Wire Type
Round
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.407 in