Compression Spring Music Wire, PK5, C03750351125S
  • Mfr # C03750351125S
  • Zoro # G201843328
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03750351125S
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.49 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.92 lb
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.04 in
Inside Diameter
0.31 in
Free Length
1 1/8 in
Spring Rate
5.2 lb/in
Deflection @ Load
0.635 in