Compression Spring Music Wire, PK5, C03750352000S
  • Mfr # C03750352000S
  • Zoro # G401843364
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03750352000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.84 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.84 lb
Free Length
2 in
Outside Diameter
0.38 in
Inside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.04 in
Spring Rate
2.8 lb/in
Deflection @ Load
1.162 in