Compression Spring Music Wire, PK5, C03750352500S
  • Mfr # C03750352500S
  • Zoro # G001843405
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03750352500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
1.04 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.82 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.38 in
Free Length
2 1/2 in
Inside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.04 in
Spring Rate
2.3 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.463 in