Compression Spring Music Wire, PK5, C04370320500M
  • Mfr # C04370320500M
  • Zoro # G001841692
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C04370320500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.18 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.67 lb
Inside Diameter
0.38 in
Outside Diameter
0.44 in
Compatible Rod Size
3/8 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.03 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.7 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
3.4 lb
Load (Lbs.)
3.4 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.318 in