Compression Spring Music Wire, PK5, C04370322000M
  • Mfr # C04370322000M
  • Zoro # G901843017
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370322000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.61 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.41 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.4 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.39 in