Compression Spring Music Wire, PK5, C04370320625M
  • Mfr # C04370320625M
  • Zoro # G901841747
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370320625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.22 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.59 lb
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.38 in
Outside Diameter
0.44 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
8.3 lb/in
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
3.37 lb
Load @ Solid (Lbs.)
3.37 lb
Deflection @ Load
0.406 in