Compression Spring Music Wire, PK5, C04370321000M
  • Mfr # C04370321000M
  • Zoro # G101842766
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370321000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.49 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
3.34 lb
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Load (Lbs.)
3.34 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.672 in