Compression Spring Music Wire, PK5, C04370321250S
  • Mfr # C04370321250S
  • Zoro # G801843612
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370321250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.4 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.05 lb
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.38 in
Outside Diameter
0.44 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.3 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.851 in