Compression Spring Music Wire, PK5, C04370320750S
  • Mfr # C04370320750S
  • Zoro # G201843519
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370320750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.032 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.26 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.12 lb
Outside Diameter
0.44 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.7 lb/in
Deflection @ Load
0.494 in