Compression Spring Music Wire, PK5, C04370410500M
  • Mfr # C04370410500M
  • Zoro # G201842840
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370410500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.23 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.41 lb
Outside Diameter
0.44 in
Wire Diameter
0.04 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.36 in
Free Length
1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
25.6 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.272 in