Compression Spring Music Wire, PK5, C04370411250M
  • Mfr # C04370411250M
  • Zoro # G901842836
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C04370411250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.041 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.56 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.81 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.36 in
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.04 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.9 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.687 in