Compression Spring Music Wire, PK5, C04370540625S
  • Mfr # C04370540625S
  • Zoro # G701843453
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04370540625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.37 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
14.8 lb
Outside Diameter
0.44 in
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.33 in
Compatible Rod Size
Free Length
5/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
47.4 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
12.22 lb
Load (Lbs.)
12.22 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.258 in