Compression Spring Music Wire, PK5, C04370541750S
  • Mfr # C04370541750S
  • Zoro # G001843696
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370541750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.93 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
13.05 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.44 in
Inside Diameter
0.33 in
Free Length
1 3/4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
14.9 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
12.22 lb
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.819 in