Compression Spring Music Wire, PK5, C04370540750M
  • Mfr # C04370540750M
  • Zoro # G801843117
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04370540750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.437 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.437 in
Compressed Length
0.42 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.18 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.33 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.44 in
Free Length
3/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
45.8 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
15.01 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.328 in