  • Zoro # G801815176
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
21.6 mm
Wire Dia.
1.6 mm
Large Outside Dia.
21.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D12560
Zoro #
G801815176
China
Dimensions
Overall Length
73.5 mm
Outside Dia.
21.6 mm
Wire Dia.
1.6 mm
Large Outside Dia.
21.6 mm
Compressed Length
17.6 mm
For Rod Size
18 2/5 mm
Compatible Rod Size
18 13/32 mm
Outside Diameter
21.6 mm
Inside Diameter
18.4 mm
Wire Diameter
1.6 mm
Free Length
73.5 mm
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.52 N/mm
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Wire Type
Round
Deflection @ Load
21.9 mm